Bugun...CHP Milletvekili Karagöz'den Diş Hekimlerinin Sorunlarına İlişkin Çağrı


facebook-paylas
Tarih: 12-02-2024 09:12

CHP Milletvekili Karagöz'den Diş Hekimlerinin Sorunlarına İlişkin Çağrı

Cumhuriyet Halk Partisi Amasya Milletvekili Reşat Karagöz, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yaptığı konuşmada diş hekimlerinin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Karagöz, üniversitelerin plansızca artan kontenjanları ve buna paralel olarak fazla sayıda mezun verilmesinin, ülke genelinde diş hekimlerinin atama sorununu büyüttüğünü vurguladı.

Konuşmasında, ülke genelinde diş hekimlerinin atanma sorununu çözmek için yapılan Dişte Uzmanlık Sınavı'nın kontenjan sayısının yarıya düşmesi ve sınavın yılda iki kez yapılmasına rağmen işsizlik sorununun devam ettiğini belirtti. Özel sektörde çalışan diş hekimlerinin ise aldıkları kaliteli eğitimin maddi karşılığını göremediklerine dikkat çekti.

Karagöz, “Üniversitelerin kontenjanlarının plansızca artırılması ve buna paralel olarak haddinden fazla mezun verilmesiyle ülke genelinde diş hekimlerinin atama sorunu çığ gibi büyümektedir. Toplumumuzun ağız ve diş sağlığı ihtiyacını gidermek için diş hekimlerimizin girdiği Dişte Uzmanlık Sınavı'nın yılda 2 kereye çıkarılmasına rağmen kontenjan sayısının yarıya düşmesi nedeniyle vatandaşlarımız hekimlerine, yüksek puan alan diş hekimlerimiz ise işlerine kavuşamamaktadır. Özel sektörde maaşla çalışan diş hekimlerimiz ise aldığı kaliteli eğitimin karşılığını maddi olarak görememektedir. Ulusal bir planlamayla lisans kontenjanlarının yeniden düzenlenmesi, ağız ve diş sağlığı merkezlerinin artırılması ve aile diş hekimliği uygulamasının ülke çapında yaygınlaştırılması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı, toplumumuz için hayati önem taşıyan diş hekimlerimizin sorunlarını çözecek adımları bir an önce atmalıdır’dedi.Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI