![]() |
Tweet |
Amasya’da 21-27 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan Türk Mutfağı Haftası, çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Açılış konuşmasını yapan Amasya İl Kültür ve Turizm Müdürü Bilal Eken, etkinliğin önemine değindi.
Eken, konuşmasında şunları ifade etti: "2022 yılından beri ülkemizde ve dünya genelinde dikkat çeken etkinliklerle kutlanan Türk Mutfağı Haftası, Amasya’nın zengin kültürel mirasını tanıtmak için önemli bir fırsattır. Bugünkü etkinlik, Türk Mutfağının zenginliğini ve eşsiz lezzetlerini vurgulamak, Amasya’nın kendine has gastronomisini ön plana çıkarmak için düzenlenmiştir.
Açılışını yapacağımız stantlarda, coğrafi işaret tescili almış ürünlerimiz, Amasya’ya özgü çiçek bamyası, yağlısı, böreği ve çöreği gibi Geleneksel Türk Mutfağının en ilgi çekici sokak lezzetleri sergilenecek. Bu etkinlikler, hem yerli hem de yabancı ziyaretçilere sunulacak.
Bu programın hazırlanmasında emeği geçen Sayın Valimize, Belediye Başkanlığına, Amasya Üniversitesine, İl Özel İdaresine, Milli Eğitim Müdürlüğüne, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne, Amasya Ticaret Odasına, Esnaf ve Sanatkârlar Odasına ve Kadın Kooperatiflerine teşekkürlerimi sunuyorum. 21-27 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek tüm etkinliklerin, şehrimizin gastronomi ve turizmine katkı sağlamasını diliyorum."
Türk Mutfağı Haftası kapsamında, Amasya’nın zengin gastronomi kültürünü tanıtacak çeşitli etkinlikler düzenlenecek.