Bugun...“Sigara Kullanımı Her Yıl 8 Milyon Kişinin Ölümüne Neden Oluyor”


facebook-paylas
Tarih: 12-02-2024 09:08

“Sigara Kullanımı Her Yıl 8 Milyon Kişinin Ölümüne Neden Oluyor”

Yeşilay Amasya Şube Başkanı Selim Türkmen, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü'nde yaptığı açıklamada, tütün kullanımının küresel anlamda büyük bir sağlık sorunu olduğunu vurguladı. Türkmen, dünya genelinde her yıl 8 milyondan fazla insanın tütün kullanımına bağlı olarak yaşamını yitirdiğini belirtti. Yeşilay'ın tütün bağımlılığıyla mücadelede destek verdiğini ve sağlıklı bir gelecek için çağrıda bulunduğunu dile getirdi.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti'nin, alkol bağımlılığından başlayarak tütün, madde ve kumar bağımlılığıyla mücadeleyi sürdürdüğünü kaydeden Türkmen, tütün ürünlerinin kullanımını önlemeye yönelik çalışmaların halk sağlığı temelli olduğunu vurguladı. Tütün endüstrisinin yeni geliştirilen ürünlerini de eleştiren Türkmen, özellikle elektronik sigaraların çocuklar ve gençler arasında bağımlılığı artırma potansiyeline dikkat çekti.

Türkmen, tütün kullanımının pasif içicilik yoluyla da ciddi sağlık sorunlarına neden olduğunu belirterek, tütünün içerdiği zararlı maddelerin çevreye yayılmasının geniş bir kesimi etkilediğini ifade etti. Dumansız hava sahasının önemine de değinen Türkmen, bu alandaki düzenlemelerin giderek arttığını ve bu sayede daha sağlıklı bir çevrenin oluşturulduğunu söyledi.

Son olarak, Yeşilay'ın sigara bırakmak isteyenlere yönelik sunduğu destek hizmetlerinden bahseden Türkmen, Yeşilay Danışmanlık Merkezleri ve "Bırakabilirsin" mobil uygulamasıyla bağımlılıkla mücadelede etkili bir destek sunduklarını ifade etti. Kuruluşlarının bu alandaki çalışmalarının önemine vurgu yaparak, herkesi tütün kullanımının önlenmesi ve sağlıklı bir yaşam için birlikte hareket etmeye çağırdı.Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GENEL Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI